Bryczesy do jazdy konnej

Jazda konna to sport, w którym ważną rolę odgrywają nogi. To one w pewnym stopniu odpowiadają za komunikację ze zwierzęciem, a także pozwalają utrzymać równowagę. W związku z tym bardzo ważną rolę odgrywają specjalne spodnie tzw. bryczesy. Nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale także pozytywnie wpływają na relacje ze zwierzęciem i poprawia naszą technikę jazdy. Jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli w bardzo zróżnicowanych cenach. Jak wybrać najlepsze? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bryczesy - co to jest?

To specjalne spodnie przystosowane do noszenia ich podczas jazdy konnej. Zapewniają one przede wszystkim swobodę ruchów. Nie posiadają szwów, dzięki czemu nie ocierają konia w miejscu styku nogi i sierści, a także nie uciskają naszych nóg podczas długiego noszenia. Pozwalają dosiąść konia w wygodny sposób. Dobre bryczesy wyposażone są w tzw. lej czyli wzmocnienie. Może ono występować jedynie pod kolanami lub pod kolanami i na łydkach tzw. pełny lej.

Pełny czy krótki lej?

Spodnie z pełnym lejem są zazwyczaj droższe, ale również lepiej stabilizują. Materiał skóropodobny lub sylikonowy zapewnia odpowiednią przyczepność do siodła. Krótki lej jest odpowiedni dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jeździectwem lub takich, które jeżdżą sporadycznie. Kupując bryczesy zwróćmy uwagę na materiał z jakiego są wykonane, a także w miarę możliwości dowiedzmy się jak spodnie zachowują się po praniu. Dobrej jakości bryczesy będą znosiły pranie, te gorszej jakości mogą się kurczyć lub wywijać.

Bryczesy zimowe

Największym problemem podczas jazdy zimą są marznące nogi. Można ubrać rękawiczki, termobuty, ale niestety nogi w zwykłych bryczesach marzną. W związku z tym coraz bardziej popularne stają się bryczesy z ociepleniem. Wykonane są ze specjalnego materiału softshell. Chroni on prze zimnem, a jednocześnie nie tworzy kilku warstw krępujących ruchy.

Kolor

Jeżeli wybierasz bryczesy do codziennej jazdy czy treningu kolor nie ma znaczenia. Choć najlepiej sprawdzą się te w ciemnych barwach- granatowe, szare, czarne. Nie będą tak szybko się brudziły, nawet, gdy trening będzie długi i wymagający. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zakupione zostały bryczesy różowe, zielone czy fioletowe. Producenci na pewno spełnili już twoje oczekiwania. Jednak jeżeli wybierasz bryczesy na zawody, musisz pamiętać o obowiązującym dress kodzie. W tym wypadku sprawdzą się bryczesy białe, kremowe lub ecru. Wyglądają bardzo elegancko i przyjęło się, iż są to klasyczne spodnie, w których jeździec prezentuje się publicznie.

Bryczesy to bardzo ważny element stroju jeździeckiego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które są odpowiedzią na potrzeby jeźdźców. Pamiętajmy jednak, iż wzór czy kolor to kwestie drugorzędne. Najważniejsze są kwestie praktyczne: materiał, lej i dopasowanie do ciała. Stawiając na jakość musimy mieć świadomość, że cena spodni o dobrej jakości będzie nieco wyższa niż tych przeciętnych. Dobre bryczesy będą nam jednak służyć latami, są bowiem bardzo odporne na uszkodzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą bryczesów do jazdy konnej na stronie healthyhorse.pl: